Najčastejšie otázky týkajúce sa kastrácie mačiek

Je možné spojiť predoperačné vyšetrenia s operáciou a všetko absolvovať v jeden deň?

Jediné riziko spočíva v tom, že pokiaľ sa na predoperačných vyšetreniach zistí problém, ktorý je potrebné pred chirurgickým zákrokom preliečiť prípadne dovyšetriť, kastráciu bude potrebné odložiť.

Ako u nás v Anima Vets prebieha anestézia?

Pri kastrácii mačiek používame len inhalačnú anestéziu, ktorá sa aplikuje cez cez tubus do dýchacej priedušnice, čo sa v súčasnosti považuje za jeden z najbezpečnejších spôsobov anestézie pre zvieratá. Pre svoju bezpečnosť a kvalitu je inhalačná anestézia špeciálne prínosná pre choré, staré alebo inak oslabené zvieratká. Kastrácia kocúrov sa pre svoj krátky priebeh vykonáva v injekčnej anestézií. Vždy je prítomný minimálne 1 zaškolený a skúsený anesteziológ, ktorého jedinou náplňou je dávať pozor aby anestézia vášho miláčika prebiehala bez komplikácií. Po dokončení zákroku sa zvieratko preberá v samostatnom boxe určenom a zariadenom jedine pre jeho potreby a pod neustálym dohľadom anesteziológa až do doby úplného prebudenia.

Aké sú možnosti kastrácie u mačky?

U mačiek sa vykonáva jediná možnosť chirurgickej kastrácie a to tzv. Laparotomická, kedy chirurg skalpelom (laserovým alebo bežným) rozreže brušnú stenu a vytvorí si prístup do dutiny brušnej. Na našom pracovisku štandardne vykonávame chirurgický prístup do bruška na ľavej strane, druhá možnosť je zo spodu bruška v oblasti za hrudným košom. Výhodou prístupu ,,z boku” je nižšie riziko herniácie orgánov v prípade infekcie rany.

Aké sú možnosti kastrácie u kocúrov?

Kocúry sa štandardne kastrujú tzv. skrotálnym prítupom (chirurgický rez je vedený priamo cez miešok), v prípade indikácie je možné aplikovať aj iný chirurgický prístup. Pokiaľ samec nemá kompletne zostúpené semenníky do miešku, ale zostal niektorý v dutine brušnej (abdominálny kryptorchid) je možné, rovnako ako u mačiek vaječníky, vybrať tento semenník laparotomicky.

Ako dlho trvá rekonvalescencia?

Po preventívnom zákroku ako je kastrácia je rekonvalescencia pomerne rýchla. Väčšina pacientov sa cíti úplne v poriadku už na 2. - 3. deň, no nemôžeme zabúdať, že majú za sebou chirurgický zákrok a reznú ranu na bruchu/ skrz miešok. Úplný návrat do normálu odporúčame až 10-12 dní pooperačne, a teda po 2. pooperačnej kontrole. Dovtedy je potrebné dodržiavať kľudový režim, zabrániť nadmernému skákaniu a šarvátkam s druhými jedincami.

Ako vyzerá domáca starostlivosť? 

Po prepustení do domácej starostlivosti nie je nutný stály dohľad. Zvieratko prepúšťame domov iba v prípade, že je kompletne prebudené z anestézie, schopné samostatne sa hýbať, prijímať potravu aj vodu a vykonávať potreby. Pokiaľ máte možnosť stráviť so svojím miláčikom po operácii zopár dní, je to výhoda, nie je to však nutné.

Pokiaľ bol priebeh zákroku bez komplikácií, nedostanete od nás žiadne lieky. Operačné sály udržujeme v najvyššej sterilite a teda štandardne nie je potrebné podávanie antibiotík.

Je možné počas anestézie vykonať aj iné procedúry?

Áno, ale je veľmi dôležité o aký typ procedúry ide. Pred kastráciou sa poraďte s veterinárnym lekárom, či požadovaná procedúra nie je riziková.

19. 2. 2023

Rezervácia termínu

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Získať cenovú ponuku

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Kontaktný formulár

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Pridať recenziu

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Objednať Anima klub

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Už čoskoro!

Už čoskoro budete môcť svoj názor zverejniť aj na našom Facebooku a účte Google+.