Morčatá a starostlivosť o ich zuby

Ak chováte doma malého hlodavca, iste ste sa už párkrát zastavili u veterinára kvôli jeho prerastajúcim zúbkom. Ako sa tomu dá predchádzať a čo ďalšie sa deje pri zanedbaní starostlivosti?

Ako spoznať problémy so zubami?

Všímajte si u morčiat, ale aj iných hlodavcov, hlavne tieto príznaky:

  • nervozita
  • výrazné slinenie
  • neprijímanie potravy
  • chudnutie
  • apatia

Hlodavec u veterinára

Ak spozorujete u svojho domáceho miláčika vyššie spomínané príznaky, navštívte veterinára. V rámci diagnostiky skontroluje ústnu dutinu a zhodnotí stav zúbkov. Na základe tohto vyšetrenia rozhodne, či je nutné ošetrenie v anestézii, alebo je za tým úplne iný problém.

Ak ide o problém so zubami, veterinár špecialista vykoná zákrok v anestézii. Šetrnejším spôsobom je inhalačná anestézia, z ktorej sa pacient lepšie zobúdza a následne má ľahšiu rekonvalescenciu. 

Veterinár počas zákroku zabrúsi rezáky do takej miery, aby svojou veľkosťou nezapríčiňovali zvieraťu ťažkosti.

Súčasťou riešenia problému je často aj špeciálna strava vo forme dokrmovacích zmesí. Keďže má vyšší obsah energie, nie je nutné, aby jej zvieratá zjedli tak veľa ako v prípade normálnej stravy. Preto je vhodná aj pri nechutenstve a rekonvalescencii. Potrebné je však asistované kŕmenie injekčnou striekačkou. 

Najčastejšie ochorenia ústnej dutiny hlodavcov

Domáce hlodavce majú najčastejšie tieto ochorenia ústnej dutiny:

  • makrodoncia
  • maloklúzia rezákov
  • paradopatia.

Maloklúzia rezákov

Najčastejším dôvodom návštevy morčiat, králikov a činčíl u veterinára je prerastanie zubov, tzv. maloklúzia rezákov. Príčinou môže byť vývojová chyba čeľustí či nesprávny rast zubov, ktoré sa potom nedokážu dostatočne obrusovať. Dôvodom však môže byť aj nesprávna potrava, ale aj nedostatok vitamínu C, A alebo D.

Makrodoncia

Pod makrodonciou sa skrýva patologické zosilnenie zuba. Vzniká mechanickým dráždením časti zuba alebo vonkajšími vplyvmi. Zub v takom prípade abnormálne rastie, čo následne bráni čeľusti v správnom zhryze a poškodzuje ďasná.

Ide o nepríjemný a dosť bolestivý stav, ktorý vyrieši len veterinár extrakciou zuba v celkovej anestézii.

Paradontopatia

Paradontopatia je ochorením závesného aparátu zuba a spája sa s tvorbou zubného kameňa. U morčiat a mladých hlodavcov sa vyskytuje len výnimočne, no netreba na to zabúdať. 

Toto ochorenie bráni prirodzenému žuvaniu jedla, kvôli čomu dochádza k prilepeniu zvyškov jedla v ústnej dutine a z toho dôvodu následne aj k zápalom. Ako vhodná prevencia je podávanie správnej stravy s nízkym obsahom ľahko stráviteľných cukrov.

2. 12. 2021

Rezervácia termínu

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Kontaktný formulár

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Pridať recenziu

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Objednať klub VIP

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Už čoskoro!

Už čoskoro budete môcť svoj názor zverejniť aj na našom Facebooku a účte Google+.