Dermatohistopatológia - hĺbkové vyšetrenie chorobne pozmenených vrstiev kože

MVDr. Marcel Kovalik, PhD., DiPECVD, MRCVS je európsky špecialista vo veterinárnej dermatológii, ktorý okrem klinického dermatologického servisu, poskytuje aj dermatohistologickú diagnostiku len pre odporučených pacientov a pacientov registrovaných vo veterinarnej nemocnici a klinike Anima. Absolvoval trojročnú európsku špecializáciu (2008 – 2011) v oblasti veterinárnej dermatológie na Univerzite v Edinburgu vo Veľkej Británii. Špecializáciu viedol prof. K. L. Thoday a jej súčasťou bolo vzdelávanie sa v oblasti dermatohistopatológie pod vedením prof. Moniky Welleovej vo Švajčiarsku a Dr. Sonye Bettenayovej v Nemecku.

Ako odobrať dobrú vzorku kože

  1. Vzhľadom na to, že v mnohých prípadoch je diagnostická lézia lokalizovaná v povrchových častiach epidermy, nečistíme a nedezinfikujeme miesto odberu vzorky.
  2. Na väčšinu kožných lézií používame punch bioptickú ihlu s priemerom 6 mm, na lézie planum nasale a vankúšiky používame veľkosť ihly s priemerom 4 mm.
  3. V prípade, že používame lokálnu anestéziu, uistíme sa, že lidokaín je aplikovaný podkožne a nie intradermálne, čo by spôsobilo artefakt a edém dermy.
  4. Tupé bioptické nástroje spôsobujú artefakty a kompresiu tkaniva.
  5. Pri odbere vzorky používame ostrosť bioptickej ihly namiesto tlaku.
  6. S odobratou vzorkou manipulujeme jemne pinzetou a nestláčame ju. Stláčanie vzorky by mohlo viesť k vzniku artefaktov, ktoré znižujú diagnostickú hodnotu vzorky.
  7. Aj 5 minút pod chirurgickým svetlom môže viesť k jej nadmernému vysušeniu a k zníženiu kvality diagnostiky.
  8. Elipticky tvarované vzorky zafixujeme na kúsok tvrdého kartónu.
  9. V zimných mesiacoch necháme vzorku fixovať pred odoslaním na spracovanie, čo zabráni vzniku artefaktom zo zmrazenia a roztavenia pri teplotách pod nulou.
12. 2. 2020

Rezervácia termínu

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Získať cenovú ponuku

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Kontaktný formulár

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Pridať recenziu

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Objednať Anima klub

Moment, prosím, formulár sa nahráva...

Už čoskoro!

Už čoskoro budete môcť svoj názor zverejniť aj na našom Facebooku a účte Google+.